connect: Find us on Facebook Follow us on Twitter Follow us on Instagram Follow us on YouTube SeeTucson Read about us on Trip Advisor

Migratory Pollinators Program

COLLABORATORS

Stephen Buchmann

Eduardo López L.

Jesús Sánchez E.

William Calder

Carlos Martínez del Rio

Mark Sitter

Reyna Castillo G.

Rodrigo Medellín

Janet Tyburec

Mark A. Dimmitt

Stephanie A. Meyers

Carlos Valdés

Theodore Fleming

Francisco Molina F.

Thomas R. Van Devender

Eduardo Gómez L.

Laura Moreno M.

Rito Vega

Isabel Granillo

M. Cristina Peñalba

Steve Walker

Yajaira Gray

Ana Lilia Reina G.

Patty West

Tani Hubbard

Oscar Reyna

Susan Wethington

Karen Krebbs

Steve Russell

Blair Wolf

Keith Labnow

Ruth Russell

 

 

COLLABORATING INSTITUTIONS

Bat Conservation International

The Bee Works

Centro de Conservación para el Aprovechamiento de los Recursos Naturales (CECARENA)

Centro Ecológico de Sonora

Centro Intercultural para de Estudios de Desíertos y Océanos (CEDO)

Instituto del Medio Ambiente y el Desarrollo Sustentable del Estado de Sonora (IMADES)

Instituto Technologico y de Estudios Superiores de Monterrey (ITESM)/Guaymas

National Fish and Wildlife Foundation

Pronatura Sonora

Programa de Conservación de Murciélagos Migratorios (PCMM)

Seri Tribe

Turner Foundation

Turner Endangered Species Fund

Universidad Nacional Autonoma de México

Universidad de Sonora

University of Arizona

University of Miami

University of New Mexico

University of Wyoming

ACKNOWLEDGEMENTS
The great success of this project is the result of help and support from many individuals and organizations on both sides of the border. We thank the following people/organizations who provided valuable advice, technical support including the facilitation of permits, help in the field, use of their land, assistance with finding field sites, hospitality, and participation in programs, meetings, and workshops and our science and public partners in pollination:

Octavio Abril, Barbara Alberti, M. Allen, Rogelio Amaya D., Sharon Arkin, Joaquín Arroyo, Pedro and Rosa Avilez, Jeff Babson, Barbara Baker, Virginia Bealer, Peggy Turk Boyer, Priscilla Brodkin, Lincoln P. Brower, Phill Brown, Anne Browning, Arturo Burboa, A. Búrquez, Adolfo Cabra, Lorene Calder, Eglantina Canales, J. Cane, Merardo Cano R., Kenia Castañeda de García, Yen Chamberlain, Elena Chavarría, G. Chavarría, Andrew Cooper, Diane Cooper, Beatriz Corella, Oscar, Rubén, Sergio, and Ubelina Coronado, Rocio Covarrubias, Nora Cruz, Paul Cryan, Lucy Daley, Dave Dalton, José Dávila, Joan Day-Martin, Meredith De La Garza, Erin Deely, Janey Dobrott, Steve Dobrott, Jim Donovan, Dolores Duarte, Armida Encinas F., Ramona de Encinas, George Ferguson, Cam and Joy Finlay, Aaron Flesch, Phyllis Florek, Joaquín E. Flores, Jesús García, Teresita García, Yanneth Cano G., Tricia Gerrodette, Mary Beth Ginter, Eduardo Gómez L., Alfonzo Gonzalez, Manuel Gonzalez, P. Growald, Ivan and Sally Gunderman, M. Guzman, Jerry Hanzel, Bob and Laurie Haskett, Russell A. Haughey, Tricia Hawkins, Sloane Haywood, Marty and Sue Higbee, Katherine Hinman, Enrique and María Lupe Holguín, Ignacio Ineñez, David Inouye, Alberto Juárez, Patricia Kenyon, Sylvia and Tom Kleinschmidt, Ed Kristen, Robin Kropp, Blair Kuropatkin, Carol Lambert, Yadir, Lazcano, Cynthia Lindquist, Eduardo Luzania, Carol Madeheim, Barb and Dave Malmquist, Cory Martin, Marjorie Martin, Rogelio Martínez B., the Martínez Family, Kathryn Mauz, Carlos and Amada Meléndrez, Beth and Bob Miner, Juan Miranda, Roberto Carlos Molina, Laura Monti, Wendy Moore, Fernando Morales, Olegario Morales, Roberto Morales, Denise Moreno, Axel Muños, Joaquin Murrieta, Laura Navarro, Lyndsay Newton, Bentley and Jean Pace, Hector Perales, Yar Petryszyn, Mike Phillips, Louisa Przewodnikowska, Robert M. Pyle, Victor Quiroga, Donna and Gary Ramaeker, Leticia Reyes, Lee Rogers, Betty and Harvey Ross, Jesús Sánchez E., Kay Sather, Chris Schierer, Juan Sebastián, Manuel J. Silva, Maria Sota, Bob Steidl, Ernesto Talamante, María Teresa Tecolote A., Guillermo Tellez, W. Tepedino, Barbara Terkanian, Tim Tibbitts, Salvador Torres, Joe Truett, Janet Tyburec, C. Valdes, Helga Valentine, Altagracia Valenzuela, Ana Valenzuela, Carlos and Aurora Valenzuela, Martín Villa, Patty West, Susan Wethington, Carolina Coalter Wilson, Marlene Windels, Kazz Workizer, Dale Young, Jessie Young, Pat Young, M. Yurlina, Elen Zank, Ofelia Zepeda, Arizona Game and Fish Department, Butterfly Discovery Park, Casa de la Cultura - San Ignacio, Cattleman's Association of Santa Cruz, Center for Plant Conservation, Centro de Ecología-UNAM - Estación Noroeste, Ecoturismo Agua Caliente - Imuris, Ecoturismo Ejidal - Ciénega de Santa Clara, Ecoturismo El Peñasco - Magdalena de Kino, the municipal authorities in Arizpe, Bacoachi, Banámichi, Carbó, Santa Ana, and Santa Cruz, the National Fish and Wildlife Foundation, the National Park Service, Northern Arizona University, Reserva de la Biosfera El Pinacate, Secretaría de Educación y Cultura del Estado de Sonora, the Turner Foundation, the Turner Endangered Species Fund, Universidad Autónoma de Guadalajara, Universidad Autónoma de Zapopan, Universidad Autónoma de Jalisco, Universidad Autónoma de Sinaloa, University of Maryland, USDA/ARS, U.S. Fish and Wildlife Service, U.S. Forest Service, Xerces Society, Bed & Bagels for Birders, Cactus Cove, Cactus Quail, Casa Alegre Bed & Breakfast, Casa Tierra, The Congenial Quail Bed & Breakfast, Coyote Crossing Bed & Breakfast, Desert Dove Bed & Breakfast, Gasthaus Mountain View, Jeremiah Inn Bed & Breakfast, Mi Gatita Bed & Breakfast, Paca de Paja Bed & Breakfast, Peppertrees B&B Inn, Rail Oaks Ranch, Rancho La Barranca del Diablo, Rancho La Mula, Rancho La Palma Agujerada, Restaurant la Palmita, Restaurant Puerto de la Cruz, Sierra Club, Sonora Audubon Society, The Stick and Boots Hiking Club, and Tucson Audubon Society.

We would also like to extend thanks to all of the groups, schools, teachers, and students who participated in our education outreach programs and/or collected data for the project:

Escuela Primaria Ignacio Manuel Altamirano, Escuela Primaria Ignacio Tato - Bacoachi, Escuela Primaria José Vasconcelos, Escuela Primaria Leona Vicario, Escuela Primaria Mártires de Cananea - Hermosillo, Escuela Primaria Melchor Ocampo, Colegio Vanguardia de Cananea, Instituto Americano de Cananea, A.C., Instituto Minerva, A.C., Escuela Secundaria - Pitiquito, Escuela Secundaria Técnica #2 Luis Basorto Guzman, Escuela Secundaria #8 - Caborca, Escuela Secundaria 18 de abril - Arizpe, Escuela Secundaria Coronel José María Girón, Escuela Secundaria Coronel José María Girón, Escuela Secundaria de Estación Riíto - San Luis Río Colorado, Escuela Secundaria de Técnica #35 - La "Y" Poblado Plutarco Elías Calles, Escuela Secundaria General #3 - Nogales, Escuela Secundaria General Adolfo Lopez Mateos, Escuela Secundaria López Mateos - Sonoyta, Escuela Secundaria Mártires de 1906, Escuela Secundaria Técnica #9 Ricardo Flores Magón, Escuela Secundaria Técnica #17 - Huépac, Escuela Secundaria Técnica #27 - Peñasco, Escuela Secundaria Técnica #3 - Nogales, Escuela Secundaria Técnica #35 - Y Griega, Escuela Secundaria Técnica #62 - Sinoquipe, Escuela Secundaria Técnica #63- Cíbuta, Telesecundaria 53 - Sáric, Telesecundaria de Bacoachi, Telesecundaria de Banámichi, Telesecundaria de Cíbuta, Telesecundaria de Cucurpe, Telesecundaria de Curea, Telesecundaria de Estación Llano, Telesecundaria de Querobabi, Telesecundaria de San Ignacio, Telesecundaria de San Lázaro - Ejido Miguel Hidalgo, Telesecundaria de Santa Cruz, Telesecundaria de Sáric, Telesecundaria de Sinoquipe, Telesecundaria de Tónichi, Telesecundaria de Trincheras, Telesecundaria de Tubutama, Telesecundaria del Desemboque de Caborca, Telesecundaria del Golfa de Santa Clara, Telesecundaria de Tepoca, Insituto Tecnológico Superior de Puerto Peñasco, Instituto Tecnológico Superior de Cananea, Escuela Preparatoria Cobach - Carbó, Escuela Preparatoria Federal por Cooperación Lázaro Cárdenas, Preparatoria por Cooperación de Naco, Centro de Bachillerato Tecnológico Industrial y de Servicios #106, Centro Comunitario - Sonoran Institute, Centro Educación Bilingue, Centro de Maestros, ICATSON, San Xavier Education Center, Scouts de México - Grupo 1-17, Seri Para-ecologist training group - El Desemboque, and Seri Para-ecologist training group - Punta Chueca.

We apologize if we have left names or organizations out of this list. So many people and groups contributed to the success of this project and we extend our appreciation to each and every one of you

   Top of Page   |   Previous Page